2024 sausio 10 d. ketvirtą kartą vyko refleksijos renginys „Įsiklausymai. Lietuva auštant 2024-iesiems“ (angl. listening post). Renginį Zoom platformoje organizavo Grupių santykių draugija. Dalyviai dalijosi išgyvenimais ir reflektavo, kokie buvo 2023-ieji Lietuvoje. Išskyrėme pagrindines temas bei kėlėme hipotezę, kas vyksta mūsų visuomenėje.
🔵 Kurti ar gintis?
Nesaugumas ir baimė tęsiasi jau ne pirmus metus: trys metai pandemijos, paskui karas, tada antras karas. Norisi kurti gyvenimą: verslą, šeimą, būstą. Norisi gyventi, bet tarsi save sustabdome. Ar jau galima gyventi? Esame pakibę tarpinėje, šizofreninėje situacijoje, iš vienos pusės, norisi gyventi, kurti, norisi normalybės ir pozityvo, o iš kitos pusės jaučiam poreikį gintis, ruoštis, sprukti, slėptis.
🔵 Dirbtinio intelekto (DI) grėsmė
Nerimaujama, kad dabar bus vertingi tie žmonės (darbuotojai), kurie moka naudotis DI. Jei viską gali daryti DI, tai kam tada reikalingi žmonės? DI kelia baimę vyresniesiems, nes jiems atrodė, kad jie jau moka naudotis technologijomis, bet supranta, kad reiks mokytis iš naujo, nes ateina kažkas, ko jie nemoka ir nesupranta.
🔵 Atsiribojimas nuo žiniasklaidos
Žmonės sąmoningai atsijungia nuo žiniasklaidos šaltinių vengdami negatyvo ir blogų žinių apie karą. Atsiriboja nuo soc. tinklų ir žiniasklaidos dar ir dėl to, kad besivaikydami reitingų šie rašo apie didžiausius konfliktus, tirština spalvas ir didina visuomenės susiskaldymą. Tose reitingų, sekėjų paieškose dalyvauja visi: nuo paprasto piliečio iki Prezidento.
🔵 Už ar prieš
Tam tikra prasme žmonės yra verčiami arba jaučiasi priversti būti sąmoningais skaitytojais, socialinių tinklų vartotojais, nes ne visada aišku, kur tiesa, o kur melas. Kita vertus jie jaučia sociumo spaudimą rinktis: už Rusiją ar Ukrainą, už Izraelį ar už Palestiną. Nes vieną pasirinkus yra iš karto aišku, prieš ką esi ir negali būti už abidvi puses.
🔵 Bendruomenės
Maža bendruomenė yra visuomenės atspindys. Joje yra visokių žmonių su įvairiomis pažiūromis ir vertybėmis. Vienintelis būdas joje nesusipriešinti, tai priimti tuos požiūrių skirtumus: tavo artimas mylimas žmogus yra daugiau negu jo požiūriai ir vertybės, ir tu jį vis tiek mylėsi.
🔵 Hipotezė
Besitęsiantis ir naujas karas, ekonominis sąstingis, pagrįsta ir nepagrįsta DI grėsmė, generuoja nesaugumo, nerimo dėl ateities jausmus.
Pavojaus ir nesaugumo situacijoje ilgimės saugančio ir globojančio autoriteto (angl. authority), lyderio su aiškia pozicija, žinančio, ką reikia daryti. Brandus požiūris į tikrovę yra gebėjimas iškęsti neapibrėžtumą, atlaikyti prieštaringumus, tačiau spaudimas rinktis (skelti) tarp dviejų priešingų pozicijų yra toks didelis, kad neatsilaikome ir jam pasiduodame.
Todėl žmonės sąmoningai atsiriboja nuo blogų, tendencingų žinių, informacijos srautų, atsitraukia į save, šeimą, bendruomenę. Bet ir ten ne visada saugu, nes skiriasi požiūriai vertybiniais klausimais: kurią iš kariaujančių pusių palaikyti, kuri santvarka kapitalizmas ar socializmas yra geresnė, kas svarbiau asmeninė laisvė ar kolektyvinė lygybė?
Skaitykite išsamesnę apžvalgą lietuvių ir anglų kalba žemiau.